10/08/2016, 15:21

''Göz Muayenenizi Rutinleştirin''

Prof. Dr. Müslime Akbaba - Röportaj

Göz sağlığımız için almamız  gereken önlemler nelerdir?
Sigara ve beslenme göz sağlığında çok ciddi iki etkendir. Omega 3 içeren besinleri beslenme tarzımıza dahil etmeye özen göstermeliyiz.
Beslenme şekli; gelişmiş toplumlarda ileri yaşta körlüğe sebep olan sarı nokta hastalığının durumunun dahi daha ılımlı seyretmesine, daha az görülmesine, teşhisi konulsa bile şiddetinin daha az olmasına sebebiyet verdiğinden dolayı gerçekten büyük önem teşkil eder. Halk arasında havuç veya maydanoz denir ama asılında omega 3 göz sağlığını artı yönde etkilemektedir. Göz kuruluğu rahatsızlığında bol su tüketimi de önemli bir konu.
Sigara kullanımı; gözde yaşanan birçok rahatsızlığa sebebiyetten kullanımını istemediğimiz bir konu. Sigara vücutta oksidatif bir etki yapıyor. Oksidatif etki demek vücutta oksitlenme demektir. Dolayısı ile mevcut bir problemi var olan kişi sigara kullanıyorsa vücudun yenilenme süreci gecikiyor ve tedaviye engel oluyor. Kısaca özetlemek gerekirse beslenmede omega 3 ve sağlık için kesinlikle kullanılmaması gereken madde de sigaradır.Gözlük ile kontak lens reçetesi aynı mıdır?
Kontak lens genellikle gözlüğe karşı başka bir seçenektir. Görme kusurları gözlük, kontak lens ya da lazer ile yapılan cerrahi müdahaleler ile düzeltilmektedir. Kontakt lens iyi bir alternatif diyebilirim. Kontakt lens kullanımında gözlükten daha geniş, daha kaliteli bir görme konforuna ulaşırsınız. Cerrahi tedavi olmak istemeyen ya da gözü cerrahi tedaviye uygun olmayan hastalar için kontakt lens iyi bir seçenektir. Çok çeşitli kontakt lensler var. Günlük, aylık lensler ve uzun süreli kontak lensler vardır. Genelde hastaların lenslerini her gün çıkarmasını isteriz. Uzun süreli lensler tedavi amaçlı lenslerdir. Lens kullanımında en önemli konu; gözlük ile kontak lens reçetesi aynı değildir. Gözlük numarası ile lensin numarası ve değerleri her zaman aynı olmayabilir. Kontakt lens mutlaka hekim kontrolünden sonra kullanılmalıdır.


Prof. Dr. Müslime Akbaba
www.muslimeakbaba.com