10/08/2016, 15:39

Dijital Smile Desing - DSD

Dt. Ülkü KOLOĞLU: ‘’Dünyada yeni trend estetik’’ 

İnsanlar karşılarındakini öncelikle dış görünüşle değerlendirdikleri için diş hekimliği sektöründe de en baş sıraya estetik oturdu. Diş estetiği dediğimiz ‘’Dijital Smile Desing - DSD '' diye bir çalışma sistemi ile çalışıyoruz.  DSD 'den önce hastalar ben daha güzel gülmek istiyorum dediğinde ölçülerini alırdık, burasını böyle yapalım şurasını şöyle yapalım derken provalarla en son hastanın istediğini anlardık.   Ama bu yol hem hasta için hem biz hekimler için çok yorucu olurdu ve çok vakit alırdı. Şimdi bu sistemle ''ben artık daha güzel gülmek istiyorum'' diyenlere daha pratik bir yöntem ile vakit kaybetmeden anlayabiliyoruz.

İlk olarak hastamızın kliniğimizdeki fotoğraf stüdyosunda her açıdan fotoğraflarını çekiyoruz.  Herkes selfie (öz çekim) çekerken en güzel gülümsemesinin hangisi olduğunu biliyor ve bu şekilde mimiklerini gizleyebiliyor. Biz de hastaya direk baktığımızda o gizlediği mimikleri tespit etmekte zorlanıyoruz .Bunun için daha da ayrıntıya inerek bir video çekiyoruz. Bu videoda hiçbir detay kaçmıyor. Diş etleri, asimetriler vs. hepsi fark ediliyor.

İkinci aşamada  özel bir estetik program kullanıyoruz. Bu programa çektiğimiz tüm fotoğrafları yüklüyoruz ve altın orana göre program otomatik olarak değerlendiriyor. İki burun deliği arasındaki mesafe bize dişlerin enini veriyor.Dudaklarla teması da boyunu veriyor.

Son aşamada verilen değerler sonucunda bir model çıkartıyoruz ve geçici bir materyalden dişleri hazırlıyoruz. Hasta uygulamadan sonra çok şaşırıyor, çünkü bir defada en uygun ve doğal estetiği yakalamak mucize gibi bir şey.  El yordamıyla yaptığımız şeyleri DSD ile bir defada uyguluyoruz, hasta o anda tedaviye başlamak istiyor.

Doğala en yakın estetik gülümseme, gündemimizi fazlasıyla meşgul ediyor. Estetik gülüş tasarımı teknolojinin de yardımıyla tedavisini en çok yaptığımız ve benim de son zamanlarda en çok çalıştığım alanlardan biri.
 
Bunun yanı sıra;
* Diş  Beyazlatma
* İmplant - İmplant üstü protezler
*Çocuk diş hekimliği (Pedodonti )
*Diş eti hastalıkları (Periodontoloji)
*Ortodonti - İnvisalign (Tel Tedavisi)
*Çene Eklem Hastalıkları
*Kanal tedavisi (Endodonti)
*Cerec  metodu ile İnley ve Onley  titizlikle çalıştığımız diğer alanlar.

''Cerec Metodu nedir? ''
Cerec Metodu;  tüm seramik dolgular, kuronlar ve venerler için sadece bir randevuda gerçekleştirilen bilgisayar destekli bir uygulamadır. Önce titizlikle çürük temizlenerek diş hazırlanır. CEREC kamerası ile dişin 3 boyutlu görüntüsü alınır ve veriyi ana bilgisayara gönderir. Bilgisayar ortamında dijital olarak diş restorasyonu tasarlanır. Birkaç saat içinde de üretilen restorasyon hasta ağzına uygulanır. Ölçü alınırken dijital kamera kullanıldığından öğürme refleksi ve sterilizasyon  problemlerini ortadan kaldırır, en büyük avantajlarından bir diğeri de zamandan tasarruf etmesidir.İmpladent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği
Mimar Sinan Cad. No: 8/A-B-C Maltepe / İstanbul 
0216 370 01 87 - 0533 314 53 55 - 0544 921 55 45- 0538 918 26 56