43573

Kadı Lokantası

KADI LOKANTASI 

İstanbul Anadolu Yakasında şubeleriyle neredeyse Türk mutfağının bütün lezzetleriyle müşterilerini ağırlayan lokantalar zincirinin Kadı Lokantasının misafiriyiz. 

Çek Gıda Turizm Sanayi unvanıyla ortakların bir araya gelmesiyle şirketimiz kurulmuş oldu. Kuruluşumuzun hemen akabinde parakende gıda sektörü üzerine faaliyetlerine başladı. İlk faaliyet alanını Kadıköy’de self servis olarak hizmet veren sulu yemek üzerine çalışan Kadı Lokantası tabela adıyla bir kuruluş olarak faaliyetlerine başladı. Faaliyetlerine başladıktan sonra 3-4 ay içerisinde bizim beklentilerimizin üzerinde inanılmaz bir olumlu talep gördük.Şu anda halihazırda Kadıköy’de faaliyet halinde olan iki adet farklı farklı self servis olarak hizmet vermekte. Konseptinde sulu yemek, Osmanlı Türk mutfağı mevcut. Buna binayen Maltepe de yine sulu yemek olmak üzere et ve mangal ağırlıklı bir işletmemiz daha mevcut. Yanı sıra şu an tadilat aşamasında olan, Allah nasip ederse önümüzdeki üç hafta içerisinde açmayı düşündüğümüz Pendik şubemizde yakında bünyemize katılacak.

Şirket olarak bizim önem gösterdiğimiz, titizlikle davrandığımız bir husus var. Sabah 6.30 da bütün işletmelerimiz açılıyor. Çorba satışıyla hizmete başlıyoruz. Saat 10.00 da sıcak sulu yemeklerimiz  servise sunuluyor. Akşam kapanış saatimiz 22.00'dır. Ve bu saate kadar çorba ve sıcak - sulu yemek servisimiz devam ediyor. Bizi zincirleşme yoluna iten, bize tampon görevi gören etkenler var. Bunların hepsi bir araya geldiği zaman ortaya güzel bir şey ortaya çıkıyor. Ürettiğimiz ürünlerin ham maddesine çok dikkat ediyoruz. Çok kaliteli malzeme kullanmaya özen gösteriyoruz. Bunun yanı sıra gıda sektöründe olmazsa olmaz temizlik konusu. Biz bu konuda çok titiziz. Yanı sıra hesaplı fiyat politikamız var ve ürün çeşitliliğimiz insanlar tarafından en çok talep gören şeyler arasında.  

Görevimiz aşamasında üç ana felsefe üzerine şirketimizi yönetmekteyiz. Bizim bu üç ana felsefemizi toplayan en önemli madde ne derseniz, bizim bu işte öğrendiğimiz yemeyeceğimiz bir şeyi hiç bir şekilde müşteriye satmamak. Bu bizim için çok çok önemli. Kalite dediğimiz zaman aklımıza kullandığımız malzemelerin, markaların hepsinin bakanlık tarafından onaylı olmasını söylemek isterim. Kırmızı et, beyaz et denildiği zamanda bunlarda aynı şekilde bakanlık tarafından uygun ve helal kesim ürünler kullanılmaktadır. Temizlik ile ilgili, bunu tabi ki buradaki uzman kadromuz ile gerçekleştiriyoruz. Misafirlerimiz ilk başlarda girişlerde acaba neden bu kadar hesaplı diye düşündüğünde, acaba bir şey mi var?, bu kadar hesaplı olamaz şeklinde düşünüyorlar. Tabi ki biz müşterilerimizin kafasından siliyoruz bunları. Nasıl siliyorsunuz? derseniz, misafirlerimiz üretim anında, üretim yerine inerek kendileri yedikleri yemeklerin nasıl üretildiğini görebiliyorlar. Bizim sürekli bakanlık tarafından rutin olarak yapılan kontrollerde, ürünlerimizin bizim dahi haberimiz olmadan gelip alınıp teste tabi tutulması, sonuçların bize yazılı ve mühürlü olarak dönmesi bizim yaptığımız işin ispatı oluyor. Kalite,  temizlik, hesaplı fiyat, yemeyeceğimiz ürünü satmamak dedik ama bunların hepsini topladığımızda tek başına bir faydası yok. Bunları bir araya getiren uzman ekibimiz, aşçılarımız, personellerimiz sayesinde bugün ki başarılara ulaştık. Allahın izniyle de daha ilerisine götüreceğiz.,